Babišova republika: On určuje naší zemi, co bude jíst a co bude číst

Andrej Babiš je jako pověstný Otesánek. Nikdy nemá dost a chce stále větší a větší porce jídla. Zatím posledním pozřeným soustem je mediální skupina MAFRA. Pan Babiš se tak stává českým mediálním králem. Bez nadsázky lze říci, že od poslední červnové středy žijeme v Babišově republice. Jeden jediný muž určuje naší zemi, co bude jíst a co bude číst.

Nehodlám se zde rozepisovat o podnikatelských aktivitách Andreje Babiše. Jakým směrem vede své impérium je jeho věc. Neznám ani přesné číslo, kolik podniků patří pod Agrofert a přiznám se, že je mi to i jedno. Co mi však jedno není, je fakt, že se člověk, který zpochybňuje naši parlamentní demokracii, stal majitelem sdělovacích prostředků, pomocí kterých hodlá ovlivňovat náladu ve společnosti.

Lidové noviny, lidovky.cz, Mladá fronta, idnes.cz a METRO – všechny tyto deníky či internetové portály jsou od této středy pod dohledem Andreje Babiše. Možná si stejně jako já říkáte, že tyto sdělovací prostředky už nemohou klesnout níž a to bez ohledu na majitele. Dnes a denně se utvrzuji v tom, že to lze. V tuto chvíli však nechci mluvit o úrovni českých médií. Chci zdůraznit moc, jakou v dnešním světě média mají. Někteří mluví o mediokracii a realita napovídá, že nejsou zase tak daleko od pravdy.

Sdělovací prostředky utvářejí názor veřejnosti a ovlivňují její rozhodování. Řada lidí by mohla jistě vyprávět, jak se z miláčka davů stal po jednom jediném článku či televizní reportáži nenávidění jedinec, který i pro rohlíky musel chodit v převleku, protože jinak by mu prodavačka ten rohlík hodila na hlavu. A to vše bez ohledu na to, zda se uveřejněná informace zakládala na pravdě. Média vás dnes stvoří. Zítra udržují při životě a pozítří vás zlikvidují. Boj proti mediokracii nelze vyhrát, ale nemůžeme ho ani vzdát.

Andrej Babiš se v posledních měsících pasoval do role nového Spasitele, který je tu od toho, aby naši demokracii vylepšil. Nechci panu Babišovi připomínat, že pokud dnes kritizuje tzv. lobbisty, měl by si vzpomenout na svůj včerejšek, kdy sám jako lobbista přesvědčil Jiřího Paroubka, aby prakticky několik hodin před otevřením volebních místností přehlasoval biopalivové veto Václava Klause. Díky svému vlastnímu lobbingu je Andrej Babiš největším příjemcem zemědělských dotací. Hlavně že nyní pan Babiš prozřel…..

Varuji českého voliče, aby nepodlehl bludu, že česká parlamentní demokracie potřebuje vylepšit. Nic takového není třeba. Naše demokracie splňuje všechny atributy tzv. západní demokracie, kterou jsme po roce 1989 převzali za svou. Ti, co se nám snaží namluvit, že parlamentní demokracie je přežitek, chtějí jediné, uchopit moc do vlastních rukou. Vlastně lze říci, že tito lidé se snaží o stejný puč jako komunisté v roce 1948. A Andrej Babiš na to jde velmi chytře.

Když tak přemýšlím ke komu Andreje Babiše přirovnat, napadá mě jen italský mediální magnát a bývalý předseda vlády Silvio Berlusconi. Tento italský milovník dokázal díky svému impériu vyhrát řadu voleb. Pomocí Mediasetu je každý večer v takřka ve všech domácnostech. A nikdo snad nečeká, že by se jednalo o negativní informace. Božský Silvio činí vše pro blaho Itálie. Alespoň jak tvrdí Mediaset.

A něčeho podobného se můžeme dočkat i nás. Blížící se parlamentní volby budou lakmusovým papírkem nezávislosti Babišových novin. Může se totiž lehce stát, že tím čím bylo Rudé Právo pro KSČ, budou Lidovky a Mladá fronta pro Babišovo hnutí. Bude jen na nás, zda to prohlédneme hned, nebo opět až za 41 let.

Titulek redakčně upraven; Zdroj: ePortal.cz