Zvířátka a miliardáři

Starý pán má jezevčíka Ferdu. Prý i pejskové se mohou nakazit kurvavirem. Tak chodili do parku s rouškou oba. Ferda mu oddaností zaháněl deprese. Večer si k pánovi vlezl do postele, pán si četl a Ferda chroupal oblíbenou mrkev.
Vztah ke zvířatům prý pomáhá jako ochrana našich dušiček, celkově zvyšuje odolnost a podle toho bychom se k nim taky měli chovat. Ale vezměme si třeba příběh se sysly.

Vít Olmer | reprofoto: wikipedia.org

Není to zas tak dlouho, kdy probíhal zuřivý boj o záchranu kolonie syslů obecných, zástupců řádu veverkovitých. Na jedné straně mocná PPF, která chtěla na letišti v Letňanech stavět sídliště, na druhé straně aktivní bojovníci proti „zoošikaně“.

Syslové tam přežili i open air koncerty Guns N’ Roses či Rolling Stones, protože, jak vědecky dokázáno, mají hudební sluch a dobrý bigbít mají rádi. Ale přesto začali záhadně mizet.

Zůstal prý jen jeden sysel, tvrdošíjný jako Jan Sladký Kozina. Šlo zřejmě o nejdražšího sysla na zeměkouli, protože po jeho odchodu se tržní hodnota pozemků letiště odhaduje na na minimálně deset miliard. Nakonec se mocní se syslem, zřejmě mimosoudně, dohodli, syslík zamknul noru a oni hurá budovat sídliště.

Nějaký naivní ochránce přírody sice navrhoval ještě dva roky zákonně čekat, kdyby se syslové náhodou vrátili, a taky něco plkal o ohrožení mravenců a čmeláků. Kromě těch čmeláků ho nikdo nebral vážně.

Nesmíme však při této příležitosti zapomínat ani na kauzu křečků. Nedávno jsem viděl v tývý ostrou debatu ministra a odborníků, týkající se dostavby úseku rychlostní silnice. Vyčítali si otázku kvality podloží, v kterém se našel skládkový odpad, roury, rezavé kolejnice a dokonce starý nočník.

Přišla řeč na ohrožené křečky, ministr tvrdil, že otázka křečků polních je v zájmu zkvalitnění dopravy zcela marginální, a že by se měli odsunout, jak se to praktikuje v zahraničí.

To rozzuřilo experta, protože křečci jsou vysoce chráněná zvířata a ne nějací sudetští Němci.

Ministr mu pod nosem mával papírem, z kterého citoval, že každý odsunutý křeček dostane novou, klimatizovanou noru, ženatý s rodinou dvě.

Rozměry 40-50 cm, což odpovídá parametrům nastaveným z Bruselu. Ostatně se na to již nechala vypracovat odborná studie.

Jiný z přítomných mu skočil do řeči, že ví, že ta sedmistránková studie stála dva miliony, a že ministr je horší než Hitler, když v Německu stavěl tu svoji dálnici. Bylo mu opáčeno, že on sám je horší než Goebbeles!

Ale abych se vrátil k syslům a byl kapku pozitivní, jak se patří v období šťastně přestálé pandemie.

V jedné televizní reportáži zhruba před rokem jsem viděl, v rámci propagace záchranného programu, jak premiér Babiš a ministr Brabec vraceli sysly do přírody na Lounsku.

Babiš a Brabec do vykopané asi půlmetrové díry vhodili trochu mrkve, pak hlavou dolů spustili sysly a rychle otvory utěsnili senem a dřevěnými kolíky. Záměrem bylo, aby sysel, až vládní delegace odjede, vylezl, šťastně si písknul a pak si začal vyhrabávat vlastní nory. Nerušen miliardářskými developery bude hospodařit a vesele se rozmnožovat.

Věc se podařila, akorát jeden sysel si reportérům na kameru postěžoval, že mu chybí AC/DC, Rolling Stones a taky Metallica.

Co se týká našeho jezevčíka Ferdy, jeho osamělý milující pán mu po skončení nouzového stavu pochopitelně přestal nasazovat roušku. Teď se jen obává, aby, mimo jiných poživatin, nezdražili Ferdovu oblíbenou mrkev.


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském