Peníze se tisknout nebudou

Velký dluh, který na sebe evropské státy berou v souvislosti s pandemií COVID-19, mnozí komentovali výrokem, že se budou tisknout peníze.

Ladislav Jílek | foto: FB autora

Jistě to mysleli obrazně. Žádné peníze se tisknout nebudou. To jen banky v paměti počítačů přepíšou sumy, které mají na půjčky a podnikatelé mohou žádat o úvěry. Až tak je to jednoduché. Řekněme, že nějaký developer si vyřídí půjčku, tj. na jeho účtu mu v paměti počítače připíšou nějakou sumu. On za ni koupí parcelu a dohodnutou částku přepíše na konto městského úřadu.

Nechá si nakreslit projekt a u stavební firmy objedná jeho realizaci. Vše se platí těmi virtuálními penězi. Nakonec se ty peníze, které nikdy nebyly vytištěny, dostanou na konta projektantů, stavebních dělníků a řady dalších pracovníků, kteří se na akci podíleli a ti přijdou na trh. Jelikož o půjčku z toho velikého balíku peněz zažádalo mnoho podnikatelů, přijde nakonec na trh mnoho lidí s poctivě vydělanými penězi.

A trh reaguje stejně jako vždy, když přijde mnoho kupujících: zvednou se ceny. Jen předem je těžké říci, u kterých komodit bude růst nejrychlejší, zda u potravin, aut, dovolených nebo bytů. Toto samozřejmě všichni politici vědí.

Vědí také, že kdybychom to neudělali, budou kvanta nezaměstnaných a jelikož žijeme v sociálním státě, stát by se o ně musel postarat. Jiné řešení však neznají, tak se diskutovalo jenom o výši dluhu a jeho rozdělení. Pokud zná někdo jiné řešení, tak sem s ním!


Převzato bez vědomí autora z veřejného zdroje v rámci úřední a zpravodajské licence podle § 34 zákona 216/2006 Sb., o právu autorském