Platební karty – Není karta jako karta

Platební karty jsou v dnešní době naprostým standardem. Prostředek umožňující bezhotovostní platby, s nímž můžete hradit věci v obchodech, na čerpacích stanicích a kdekoliv jinde. Nutno však podotknout, že za pojmem platební karta se skrývá daleko více než jenom kus plastového doplňku. Narazit můžete na několik typů platebních karet.

  • Debetní karta
  • Change karta
  • Kreditní karta

S pomocí platební karty lze získat daleko více než jenom možnost bezhotovostní platby. Do jisté míry se může stát úvěrovým prostředkem a nástrojem pro získávání nejrůznějších benefitů. O tom a mnohém dalším bude pojednávat právě tento článek.

Virtuální platební karty

Na samotném začátku Vám představíme karty, které na první pohled vlastně nevypadají jako karty. Popřípadě jde o něco nehmotného. Typickým příkladem je virtuální karta. Tu v současnosti nabízí řada bank.

PředmětHodnota
ProvedeníVirtuální karta
CenaObvykle zdarma
FunkceJako klasická karta
PřednostiBezpečnost
Základní informace související s virtuálními platebními kartami.

Virtuální platební karty mají tu výhodu, že je nemůžete ztratit. Jsou totiž virtuální a Vy s sebou nenosíte žádnou plastovou kartičku. Navíc ji můžete mít v mobilním telefonu, takže ji máte kdykoliv při sobě a připravenou k okamžitému použití.

Platební nálepky

Aby toho nebylo málo, představíme Vám ještě další typ platební karty. Ta má formu platební nálepky. Tu si můžete nalepit v podstatě kamkoliv chcete. Vložíte ji do peněženky, nalepíte na mobilní telefon, klíčenku a jinou věc. V ten moment se z daného doplňku stává platební prostředek.

Myslete na to, že platební nálepku lze využít pouze u bezkontaktních terminálů a bezkontaktních bankomatů.

Adam S., bankovní úředník.

Nutno však podotknout, že platební nálepky se pozvolna přestávají používat a mnohé bankovní domy je stahují ze svých nabídek. Virtuální karty jsou na tom lépe, protože současné době jednoznačně vládnou mobilní platby. Platební nálepky jsou obvykle spojeny s limitem ve výši 500 Kč.

Placení platební kartou u bezdrátového terminálu.

Debetní platební karty

Jednou z nejpoužívanějších platebních karet je pochopitelně ta debetní. Má to jeden zásadní důvod. Debetní karty jsou totiž nedílnou součástí bankovních účtů. Když si založíte běžný nebo podnikatelský účet, platební kartu tohoto typu k němu dostanete automaticky.

  • Další karty za příplatek
  • Platíte pouze svými penězi
  • Bezkontaktní typ karty s čipem

Pokud jde o technologii debetní karty, často je využívána karta vybavená čipem a bezkontaktní technologií. Takovou platební kartu jen přiložíte k platebnímu terminálu a máte zaplaceno.

Debetní karty v detailech

Debetní platební karty jsou využitelné v kamenných obchodech a na internetu. Můžete s nimi platit v podstatě kdekoliv. Podstatnou informací je to, že při platbě využíváte vlastní finanční prostředky na bankovním účtu. Rozšíření bezhotovostních plateb ukazuje jeden z historických průzkumů.

PředmětHodnota
Průzkum z roku2020
Bezhotovostní platby35 %
Platby mobilním telefonem12 %
Realizátor průzkumuČBA
Výsledky průzkumu prozrazující využívání plateb kartami.

Je pravdou, že platební karty a bezhotovostní platby od té doby řádně pokročily, takže jejich využívání je v mnohem větším měřítku. Stále více lidí přechází od hotovosti k platebním kartám.

Výhody debetní platební karty

Pakliže bychom měli shrnout největší přednosti debetních karet, bude jich celkem dost. Například neutratíte více, než máte na účtu a zaplatit dnes můžete téměř na každém místě. I debetní karta může být nahrána do mobilního telefonu stejně, jako virtuální karta.

Debetní karty mohou mít i ryze virtuální podobu, takže se i v jejich případě obejdete bez plastu.

Marie L., bankovní úřednice.

Velkým přínosem debetních platebních karet je také to, že provedenou platbu ihned vidíte ve svém internetovém a mobilním bankovnictví. Máte tak okamžitou zpětnou vazbu týkající se plateb u obchodníků a na internetu. Jejich nevýhodou může být to, že když Vám někdo ukradne debetní kartu, zahrává si s Vašimi penězi, o něž tím pádem můžete přijít. Například v rámci nákupu do 500 Kč, kdy není potřeba zadávat PIN kód.

Virtuální karta v mobilním telefonu umožňuje bezkontaktní placení a mnohé další věci.

Kreditní platební karty

Vedle debetních karet, které jsou součástí běžných účtů jsou tu kreditní karty. Ty nejsou vydávány automaticky a pokud o ně stojíte, musíte o ně požádat. Pokud jde o hlavní rozdíl mezi oběma kartami je zásadní a nepřehlédnutelný.

  • Platíte penězi banky
  • Jde v podstatě o úvěrový prostředek
  • Můžete platit, i když nemáte vlastní finance

Kreditní platební karty fungují v podstatě tak, že dojde ke schválení určitého úvěrového limitu a Vy následně platíte půjčenými penězi. Ty pochopitelně musíte vrátit a splatit.

Výhody kreditní platební karty

Užívání kreditních karet samozřejmě přináší patřičné výhody. Ta zásadní a důležitá je spojena s poskytnutím úvěru v odpovídající výši. Peníze zároveň můžete vrátit v bezúročném období, a to zcela bezplatně. To znamená, že nezaplatíte nic navíc.

PředmětHodnota
Bezúročné období40 až 55 dní
Riziko ztráty vlastních penězNulové
Dostupnost penězOkamžitá
Užití kreditní kartyFinanční rezerva
Přečtěte si základní informace související s kreditními kartami a jejich možnostmi.

Mezi přínosné benefity a výhody patří například možnost získat slevy v rámci nákupů u vybraných obchodníků. Ty mohou dosahovat několika procent. Zároveň lze obdržet část peněz nazpět. Součástí kreditní platební karty bývá i cestovní pojištění a ostatní benefity.

Nevýhody kreditních karet

Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že kreditní karty mají také své nevýhody. Pokud nevrátíte peníze v bezúročném období, čekají na Vás poměrně vysoké úrokové sazby. V takovém případě se kreditní platební karty příliš nevyplatí.

U kreditní karty si dejte pozor na výběry hotovosti z bankomatů. Oproti debetním kartám jsou spojeny s vysokými poplatky.

Stanislav K., bankovní úředník.

Ne nadarmo se říká, že kreditní karta je dobrým sluhou, ale zároveň se může stát i zlým pánem. Takový scénář nastane v okamžiku, kdy ji budete využívat nesprávně. Zároveň s ní nepodléhejte pocitu, že máte dostatek peněz a můžete neomezeně utrácet. Tyto finanční prostředky totiž nejsou Vaše, ale banky a k tomu tak musíte přistupovat, jinak můžete snadno spadnout mezi zadlužené Čechy.

Platba kreditní kartou v praxi. Vše jde snadno a rychle.

Platební karty – Co dalšího byste měli vědět?

Co se týče dělení platebních karet, můžete samozřejmě narazit na jiné varianty týkající se primárně použitých technologií. Jednou z možností jsou karty s magnetickým proužkem. Tato technologie není příliš bezpečná. Proto se setkáte spíše s platebními kartami s elektronickým čipem v kombinaci s bezdrátovými technologiemi.

Otázky a odpovědi

Pokud máte zájem poznat platební karty do detailu, přinášíme Vám ještě několik dalších a přínosných informací. I ty Vám mohou pomoci při výběru vhodného platebního prostředku. Vše důležité Vám prozradíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Co jsou to nákupní úvěrové karty?

Jedná se o platební karty, které jsou spojené pouze s vybranými a konkrétními prodejci. S pomocí nich můžete nakupovat tzv. na dluh. Jejich výhodu jsou slevy u konkrétních obchodníků.

Jak fungují change karty?

Change karta je v podstatě určitým typem kreditní platební karty. Rozdíl mezi nimi je ve splácení. Dluh u change karty je zapotřebí splatit celý najednou.

Jak vypadá embosovaná platební karta?

Embosovaná platební karta má vytlačené jméno, číslo karty a platnost na svém povrchu.

Jaký je nástupce embosované platební karty?

Nástupem jsou elektronické platební karty, které jsou celé ploché. Platit s nimi však můžete pouze elektronicky.

Co když nestihnu splatit závazek v rámci bezúročného období u kreditní karty?

V takovém případě Vás nemine úroková sazba. Ta je u kreditní karet poměrně vysoká a atakuje hranici 20 %.

Platební karty jsou velkým pomocníkem

Přejděte z hotovostních plateb na ty bezhotovostní a začněte využívat platební karty dnes a denně. Jak sami můžete tušit, možností máte v tomto směru více než dost. Pokud si nevystačíte s debetní kartou, využijte tu kreditní a naučte se s ní správně zacházet. Nápomocna Vám mimochodem může být i v zahraničí, kde mnohé autopůjčovny vyžadují při půjčení vozu právě kreditní kartu. Platební karty jsou zkrátka nezaměnitelným pomocníkem, který Vám primárně poskytnou bankovní společnosti.