Poslanecká sněmovna ČR zažila už mnohé

Když začnete hlouběji zkoumat politický systém České republiky zjistíte, že jeho významnou součástí je Poslanecká sněmovna. Ta vznikla už v roce 1993 tak, že nahradila Českou národní radu. Velice často je spojována se zkratkami PSP ČR nebo PS PČR. V jejích prostorách probíhaly debaty nejrůznějšího rázu, mnohdy došlo i na sprostá slova anebo pěsti. Tohle všechno má PSP ČR za sebou.

Poslanecká sněmovna v číslech

S Poslaneckou sněmovnou České republiky se samozřejmě pojí několik důležitých informací, které by měl znát každý občan této země. Vždyť právě Poslanecká sněmovna mnohdy rozhoduje o tom, co do budoucna ovlivní naše životy. Několik důležitých údajů můžete vyčíst z tabulky uvedené níže.

PředmětHodnota
Sídlo sněmovnyMalá Strana na Praze 1
Počet poslanců200
Délka volebního období4 roky
UsnášeníschopnostTřetina poslanců
Absolutní většina101 poslanců
Základní údaje spojené s Poslaneckou sněmovnou.

Jestliže Vás zajímá, zda lze Poslaneckou sněmovnu rozpustit, pak musíme odpovědět, že ano. Může to provést prezident České republiky, a to jen na základě několika málo důvodů, které jsou mimochodem definovány Ústavou. Například PSP ČR nevysloví důvěru nové vládě, přeruší zasedání na dobu delší jak 120 dní a podobně. Výjimkou není ani neschopnost usnášet se po dobu delší jak tři měsíce.

Výbory fungující pod taktovkou Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna je na základě jednacího řádu povinna zřídit hned několik typů výborů, které dohlíží na příslušné věci. Typickým příkladem je Hospodářský výbor, Organizační výbor, Mandátový a imunitní výbor, Kontrolní výběr, Volební výbor, Výbor pro evropské záležitosti, Ústavně právní výbor, Výbor pro sociální politiku, Výbor pro bezpečnost, Petiční výbor, Zahraniční výbor nebo Zemědělský výbor. Podobných orgánů je více než dost.

Dále jsou pod záštitou Poslanecké sněmovny zřizovány nejrůznější komise, mezi nimiž samozřejmě nechybí ani vyšetřovací komise. Pokud Vás zajímá, jak probíhá schvalování v Poslanecké sněmovně, tak je to prostou většinou. Vše výše uvedené je základem toho, co by měl o PS PČR vědět naprosto každý občan Česka.

Publikováno: 13. 05. 2021

Kategorie: Politika

Autor: BoriBastl

Tagy: komise | politika | poslanci | Poslanecká sněmovna | PS PČR | PSP ČR | sněmovna | volební období | výbor | výbory